Nejčastější otázky a odpovědi na ně :-)
Budeme dopisovat ….. když dostaneme další zajímavé otázky😉
Poznámka: nemáme patent na to nejsprávnější vandrování a putování, jen čerpáme z vlastních zkušeností, učíme se, ověřujeme si, co se nám osvědčuje v našem pojetí vandrů a o to se rádi podělíme
Otázka: Co si mám vzít na vandr? 🤔
Jednodenní vandr:
Batoh (stačí menší) – nepotřebujete toho mnoho, jen láhve na vodu, kapesníky – často kape z nosu, jak se člověk při chůzi zahřeje, trochu peněz na lístek na vlak a na polívku, budete-li mít štěstí a potkáte hospodu po cestě, jinak je lepší vzít s sebou svačinu. A nabitý telefon to chce, pokud nejdete po jasně vyznačené stezce a budete se řídit podle mapy.cz
Vícedenní vandr:
Batoh (určitě s bederním pásem), značně uleví zádům i ramenům a s obsahem nejméně 40 litrů (ponesete karimatku, spacák, hygienu, a další nezbytnosti pro strávení jedné a více nocí v lese)
Čelovku
Karimatku (doporučujeme nafukovací, je však třeba opatrnosti, aby se nepoškodila od trnů, ostrých klacíků a podobně)
Spacák (podle sezóny buďto péřový, nebo lehčí s dostatečnou hřejivostí vhodný na teplejší noci)
Plachtu pod sebe i nad sebe (plachta izoluje od země a chrání vaši karimatku před poškozením – protrhnutí a podobně)
Stan, pokud nechcete spát pod širákem (znamená už ale další váhu navíc, kterou musíte nést)
Pilku na dřevo (když najdete ohniště v místě, kde je povolené si udělat táborák, velmi se hodí)
Nutnou hygienu (vodu na umytí zubů a obličeje si buďto nesete s sebou, nebo využijete studánku či potok. V teplejších dnech se můžete vykoupat v řece, kterou po cestě potkáte a které se v české krajině velmi hojně vyskytují)
Telefon, nabíječku a power banku (už kvůli kolísání teplot přes den a v noci se telefon rychleji vybíjí a nevydržíte dva dny bez dobití)
Pohodlné boty (ideálně kožené), snesou vodu, bláto, přizpůsobují se noze při chůzi
Náhradní oblečení – teplé na noc, ponožky, přizpůsobené teplotní sezóně – vše z lehkých, funkčních materiálů s možností vrstvit v případě zimy – v zimě určitě čepice a teplé rukavice – už jsme zažily teploty pod nulou a se zmrzlými prsty na rukou si ani spacák ráno nesložíte
Pláštěnka – nutná i na batoh
Pracovní rukavice – při práci se dřevem (nechcete mít ruce samou třísku)
Jídlo s sebou – trvanlivé a výživné (za celý den nemusíte narazit na jediný otevřený obchod ani hospodu)
Vařič, pepo, sirky, plecháček, ešus (uvaříte si snadno polívku z pytlíku, kávu, mléko si nesete sušené)…a večer na čaj rum bum použijete co váš batoh dá
Peníze i kartu
Pytlíky na odpadky! – nechcete po sobě nikde nechávat binec, takže si je odnesete a vyhodíte po cestě v nejbližším kontejneru
Otázka: Nebojíte se v noci zvířat?
Ne. Ani jednou se nám nestalo, že by nás probudily podivné zvuky, že bychom ráno po probuzení našly stopy po nějakých zvířatech v naší těsné blízkosti, ale také vyhledáváme místa taková, kde lze rozdělat oheň a snad i ten případně zvířata od nás drží v dostatečné vzdálenosti, vyhýbáme se místům, kde jsou patrné stopy rytí od divočáků v zemi, chováme se v lese tiše a s respektem k přírodě i ke zvířatům, která tam žijí a možná nás v noci pozorují, ale my o tom nevíme.
Otázka: Jak si plánujete trasu?
Dost spontánně, ale hlavním cílem je vždy lokalita s příslibem hezké přírody, nacházející se v těch méně frekventovaných a většinou jednodenními turisty oblíbených destinacích. Důležitou roli hraje i dostupnost vlakem, tím pak zbyde více času na putování. Často je impulsem historie místa, která nás zaujme, nebo nějaká mimořádná přírodní památka. Nechodíme po stezkách a nejsme „stezkařky“J, baví nás určovat si vlastní trasu, která občas nějakou turistickou stezku zkříží, ale díky mapy.cz lze chodit takřka za nosem a ověřovat si schůdnost – abychom se po cestě vyhnuly silnicím, ohradníkům, občas to ale znamená i to, že se musíme přebrodit přes řeku a jít do větší kopců, nebo přecházet neschůdné části stezek. To je ale dobrodružství, které nás baví, a vždy sledujeme cíl cesty, ke kterému tak jako tak dojdeme.
Otázka: Lze jít na vandr a spát pod širákem v jakémkoliv počasí?
S dobrou výbavou ano. Především potřebujete přizpůsobit oblečení a výbavu na spaní teplotě, která bude v noci. To znamená kvalitní péřový spacák, vložku do něho, izolaci od země – plachtu a karimatku.
Otázka: Co se vám na tom tak líbí, vždyť je to velké nepohodlí?
Svoboda. Příroda. Odpočinek hlavě, trénink chůze. Poznávání mnoha krásných míst v České republice, které jsme doposud neznaly. Objevování historie. Uvědomění si toho, jak málo potřebujeme v určitou chvíli. Nepohodlí k tomu patří a nevadí nám.
Otázka: Kolik nachodíte obvykle kilometrů?
To závisí na roční době. Když se stmívá už ve 4 odpoledne a to opravdu tak rychle, že ve čtvrt na pět je už tma, musíme se tomu podřídit. Platí ale, že chodíme celý den a od okamžiku, kdy vystoupíme z vlaku, v průměru za jeden víkend od pátku do soboty 40 až 50 kilometrů. Když je to přes jednu noc, zvládneme nějakých 25 a to v těch zimních měsících, kdy chodit s čelovkou po tmě v lese vážně lze jen těžko.
Proto je důležité nenosit větší váhu v batohu, než je nezbytné, ale i tato odolnost nést větší zátěž se dá trénovat a je to užitečné, pokud plánujete i delší pochody. Nehoníme se tedy za počtem kilometrů pouze, ale každý vandr je výsledkem toho, co nám čas, počasí a délka denní světelné doby dovolí.
Otázka: Jak je to se zakládáním ohně?
Respektujeme prostor, ve kterém jsme, ve kterém se „ubytujeme“. Často najdeme místo, kde je povolené rozdělat ohniště a i nacházíme místa, kde je ohniště připravené, obložené kameny a vyvýšené od země. Potom už jen zbývá nalézt si dřevo, soušky, většinou popadané po zemi větvě.
One Response
[…] Časté dotazyA co večer jíte?– tak například, (A NEJEN večer) Bára si není líná připravit thajskou polívku a nese si s sebou čerstvý koriandr. Který, mimochodem, je skvělý přikusovat i ke chlebu se sýrem– na malém vařiči si klidně připravíme teplou kaši, polívku z pytlíku, a nosíme si chleba, krekry, paštiky bezmasé samozřejmě, zeleninu – zelený salát a rajčata, ořechy, sýry– taky pobereme a uneseme placatku rumu na večerní čaj rum bum, který umí báječně Bára a někdy lehké víno 😉 Kdy chodíte spát?– až všechno pořešíme, vyřešíme a prodrbeme 😉V kolik se budíte?– od šesti ráno dál, ale děláme, že ještě spíme i pro probuzení, ze spacáku se nám rychle vyskočit nechce, koukat se z něho ven, po očku, to jo 😉 Jak se mejete?–když se zadaří a spíme u potoka, tak v potoku. Když ne, vodu máme vždycky s sebou a na hygienu obličeje a zubů to stačí. No, potom už po cestě během dne zase hledáme ten potok 😉více dotazů a odpovědí zde […]