Vandr do Železných hor – srpen 2024

Vandr do Železných hor – srpen 2024

Železné hory opravdu nejsou moc vysoké :-), ale cesta všemi Pekly stojí za to a proto dáváme palec nahoru 👍

Suma sumárum:
– jen přes jednu noc (ale cíl splněný, co měsíc to jeden vandr:-))
– 50 km
– krásný počasí
– spousta Lhot a Pekel (vysvětlení v textu níže)

Královská lípa
Peklo
Žánrovky

Sobota:
Ach jo, čas nám trochu chybí, ale zvládneme jet na vandr i v srpnu, byť jen ze soboty na neděli a i přes tlaky dovolených jedné, druhé a třetí. Hurá. 👌 Jitka zase naplánuje trasu, protože jí to baví a dělá to skvěle a Julie s Bárou se rády nadchnou pro návrh – Železné hory. 👏 Jsme každá pochopitelně jiná, ale něco nás spojuje, možná je toho víc, než míň, každopádně funguje to a to je důležitý. 👍 Báru trochu ochromila solární alergie – tu způsobuje slunce a že ho tohle léto bylo nadmíru, takže v tomhle případě je funkčním oblečením volný oděv – a tak Bára vyráží v šatech. Důkaz, že se dá jet na vandr v čemkoliv, co je ti pohodlný.

Královská lípa v Klokočově
Klokočovská lípa roste na svém místě již od dob knížete Václava. Byla údajně jedním ze stromů, které sloužily jako směrník pralesních pralesních mokrokřadů Liběcké obchodní stezky. Ukazovala bezpečný přechod přes močály v klokočovském údolí. Ve 14. století už šlo o velmi statný strom, jehož stín zaujal podle pověsti Karla IV., který roku 1370 projížděl kolem. Císař jel z hradu Lichnice k léčivému prameni do Modletína a jelikož byla cesta dlouhá, rozhodl se odpočinout ve stínu této lípy. Na počet Karla IV. je lípa nazývána Královská nebo Karlova. V současnosti se jedná o jeden z nejstarších památných stromů.
zdroj: informační cedule u lípy

Neděle:
Bude pršet, má začít kolem devátý a v pohodě, máme dost času nasnídat se, ale nejprve se probrat, pak nasnídat, zabalit, a krásně začíná poprchávat přesně podle předpovědi v devět, když už jsme „ready“ vyrazit.
A jdeme do Pekel, kam jsme si myslely, že dojdeme už včera, ale to jsme nakonec vzdaly. Zpočátku leje přiměřeně, potom jako z konve, potom už zase přiměřeně.

Peklo a pekla:-)

Jestli takhle vypadá peklo, tak je to pěkné peklo

Tohle nás pobavilo – názvy údolí a chatových oblastí a obcí, kterými procházíme podél řeky Chrudimky. Tak například Peklo, Strádovské peklo, Krkanka a peklo, Pekelný mlýn a samý peklo. A je to tak krásná krajina, kterou jdeme, zelená, hustá, šťavnatá jak bývá příroda v okolí řeky, podmanivá, schovaná v údolí pod stromy a mezi stromy. Tohle se nám moc líbí a i když jdeme v dešti, hodnotíme to jako mimořádně zážitkovou cestu.




Žánrovky

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *